Jak užívat léky

Skladování

Léky uchovávejte v tmavém, suchém místě. Nevystavujte je přímému slunečnímu světlu, extrémním teplotám, elektromagnetickému záření (neponechávejte v blízkosti mobilního telefonu, televize, počítače apod.). Nedávejte je mezi kosmetiku, potraviny, jiné léky.

Užívání

Léky v podobě kuliček se užívají buď „na sucho“, kdy se nechají rozpustit pod jazykem, nebo ve vodním roztoku. Na kuličky nesahejte rukama, k dávkování použijte lžičku nebo víčko tuby.

Vodní roztok připravíme rozpuštěním 2 kuliček ve 2 dcl vody s přidáním 10-15 kapek lihu coby konzervantu. Z tohoto roztoku 1 čajovou lžičku zamícháme ve sklenici vody a z této sklenice užijeme 1 lžičku. Zbytek sklenice vylijeme. Zbylý roztok uchováme pro další použití. Před dalším použitím lahvičkou s roztokem 8x silně udeříme o pevnou podložku, poté opět odebereme 1 lžičku a zamícháme ji ve sklenici vody a dále je postup stejný.

Při podávání musí být v dutině ústní čisto, tj. žádné zbytky jídla, nápojů, zubní pasty, žádná žvýkačka atd. Lék není dobré brát bezprostředně po nebo před jídlem (doporučuje se minimálně půl hodiny před/po jídle).

Dávkování

Dávkování určí homeopat podle síly léku a typu pacienta. Homeopatika ve vysokých potencích (např. 200 C) se podávají jednorázově, tj. pouze jedna jediná dávka na několik týdnů až do odvolání. U akutních případů se lék podává každou půlhodinu až do reakce. Léky v nízkých potencích a ve vodním roztoku lze podávat obden či denně (tj. např. v případě roztoku 1x denně 1 lžička ve sklenici vody). Pokud nastane zhoršení nebo nápadné zlepšení stavu, podávání léku se přeruší.

Antidotování

Účinek homeopatického léku mohou (ale nemusí) zastavit nebo vyrušit různé faktory či látky, zejm. nadměrná konzumace alkoholu, kávy a čaje, máta, kafr, alopatické léky (antibiotika, kortikoidy), silice do koupele či k inhalaci (např. eukalyptové), extrakce zubu, let na větší vzdálenosti, elektroléčba a v neposlední řadě šok, náhlý psychický či emoční otřes. Po dobu užívání a působení homeopatického léku se nedoporučuje pít příliš často a ve větším množství bylinné čaje ani užívat jiné (a to ani přírodní) léky či postupovat ozdravné procedury (např. akupunktura).

Rubrika: Léky.

Comments are closed.