Kinetóza bez Kinedrylu

Mnoho lidí vybavuje před delší cestou sebe nebo své děti Kinedrylem nebo alespoň igelitovými sáčky pro případ, že by se jim během jízdy (letu či plavby) udělalo nevolno a obsah žaludku se dral ven. Tomu se dá předejít i homeopaticky a zážitek z cestování vůbec nemusí být nepříjemný.

Na kinetózu neboli nevolnost při jízdě v dopravním prostředku se běžně používají 3 homeopatické léky, přičemž výběr záleží na tom, jak se kinetóza projevuje.

Cocculus má silnou nevolnost, zvracení a závratě, má kovovou pachuť v ústech, hojné slinění, dělá se mu nevolno již z pachu nebo jen pomyšlení na jídlo; stav se zhorší, když vstává z postele, nebo hlukem, zlepší se horkem.

Tabacum má extrémní nevolnost, bledost a chlad po celém těle, studený pot, omdlévá, má prudké zvracení, žaludek se zvedá, kdykoli se pohne; stav se zhoršuje cigaretovým kouřem, v teple, zlepšuje se na čerstvém vzduchu, chladem, ve tmě; může být přítomna bolest hlavy, jako by byla ovázaná.

Petroleum má nevolnost a závratě, je mu na omdlení, je bledý, po těle má studený pot, hojně sliní, má bolesti zad a pocit prázdnoty v žaludku, který se zlepší, když se nají; může mít bolesti hlavy v týle, které se zlepší, když zavře oči.

Má-li člověk s kinetózou zkušenosti a ví, jaké projevy může očekávat, může dopředu před plánovanou cestou pořídit jeden z uvedených léků. V opačném případě se doporučuje jako první zkusit Cocculus, a sice jednu dávku před cestou a další případně během cesty, pokud by se objevily problémy.

Cestování mohou znepříjemňovat i jiné problémy než jen kinetóza, např. strach z létání, bolest uší v letadle, závratě atd. U každé takové potíže bude opět na výběr několik léků podle specifických projevů. Za zmínku stojí lék Coca, který má bolesti hlavy ve vysokých nadmořských výškách.

Rubrika: Děti, Kinetóza.

Comments are closed.