Jarní alergie

Smetanka lékařská

Ve městě dnes prakticky nenarazíte na člověka, který by si s příchodem jara nestěžoval na pálení očí, kýchání a výtok z nosu a nepoužíval přitom nějaká antihistaminika, kortikoidy, antileukotrieny aj. Senná rýma nebo jakákoli forma alergie je považována za stále rozšířenější „civilizační chorobu“, která se nedá léčit, dá se pouze utlumovat.

Z pohledu homeopatie se alergie léčit dá. Léčba však nespočívá v izolaci před alergeny (látkami vyvolávajícími alergickou reakci) ani v utlumování a potlačování alergických projevů, nýbrž v hledání příčin – témat, jejichž špatné nebo žádné zpracování alergické reakce způsobuje, a v uvolňování a řešení těchto témat pomocí celkového léku šitého na míru konkrétnímu pacientovi.

Alergie není problém alergenu, ale alergika. Zrnko pylu nebo prachu, lepek, mléko, ptačí peří či kočičí chlup nejsou samy o sobě nijak škodlivé ani zdraví nebezpečné. Problém je v naprosto neadekvátní reakci organismu na tyto látky, kdy imunitní systém vyvolá tak silnou obrannou reakci, jako by proti němu stála celá armáda bacilů. V symbolické rovině je tedy alergie válka, je to téma silné nevědomé agresivity a potlačené agrese. Tato agrese se pak namísto proti skutečným nepřátelům obrací proti přátelům (alergie na potraviny) a proti všemu, co představuje vitalitu a pudovost. Pyl je zástupce živelného propuknutí jara, plození a oplodnění, tedy sexuality, která může být v kolektivním nevědomí spojována s něčím nečistým a nízkým (pocit provinění z „nečistých“ myšlenek, „nízkých pudů“). K uvedeným tématům se tedy přidává strach z vitality, pudovosti (alergie na zvířecí srst) a odpor vůči „nečistotě“, vlastní špíně (alergie na výkaly roztočů).

U někoho zůstává problém alergie v rovině vědomí. Takový člověk ve spánku nebo ve stavu hypnózy nebude mít alergickou reakci, ani když bude spát pod rozkvetlou lípou. U někoho je problém hlubší a k vyvolání reakce nepotřebuje ani fyzickou přítomnost alergenu, stačí mu kolikrát jen představa nebo záběry na rozkvetlou louku s bzučením hmyzu v televizi. V obou případech je na místě tzv. konstituční léčba, to jest výběr homeopatického léku na základě celkového vyšetření pacienta, nikoli pouze podle projevů alergie.

V různých příručkách, časopisech a letácích můžeme najít „léky na alergii“ nebo na „sennou rýmu“. Stačí zadat do vyhledávače klíčová slova alergie, homeopatie, léčba a vyjede nám celá řada stránek s indikacemi nejběžnějších „léků na alergii“, jako je Allium cepa, Euphrasia, Arsenicum album, Mercurius, Kali iodatum, Pulsatilla apod. Jsou to v podstatě „léky na rýmu“ a vy si z nich vyberete podle několika příznaků, jako je např. barva a hustota výtoku, symptomy očí, pocení, žízeň, bolesti hlavy, zlepšení či zhoršení na čerstvém vzduchu. Je však třeba uvést na pravou míru, že se o žádné „léky na alergii“ ani „léky na rýmu“ ve skutečnosti nejedná. Při tomto příručkovém postupu (tzv. symptomatická léčba) se vám možná podaří projevy alergie či rýmy zmírnit nebo i zastavit, ale samotný problém alergie či rýmy tím nevyřešíte. Za rok nebo i za měsíc máte alergii zpátky a po opakované symptomatické léčbě přestanou léky působit úplně. Řešením je, jak je uvedeno výše, dlouhodobá léčba na základě celkového vyšetření pacienta.

Těm, kdo nechávají alergickým projevům volný průběh a nechtějí do nich zasahovat ani chemicky ani homeopaticky, ale vlastně i všem ostatním, můžeme doporučit nácvik čištění nosu metodou Džala néti, která spočívá v tom, že si proléváte nosní dírky vlažnou slanou vodou, a to buď směrem z jedné dírky do druhé, nebo z úst do nosu či z nosu do úst. Tímto způsobem si vyčistíte nos od prachu a pylu lépe než kapesníkem.

Adam Havlín

Rubrika: Alergie, O homeopatii.

Reakce na Jarní alergie

  1. Vitalnet píše:

    Článek je geniálně napsaný. Velice dobrý přístup.

  2. jana chadimova píše:

    Dobrý den Adame,
    ráda bych se zeptala, jelikož zde doporučujete neti, jestli nemáte zkušenost s pálení při prolívání.
    Minulý rok jsem prolévala několik týdnů bez problémů, tento rok jsem chtěla zkusit znovu a nejde to, ani vodou bez soli, ani balenou vodou, ani Vincentkou. děkuji Jana

    • Adam Havlín píše:

      Mám tu zkušenost, že osolená voda nepálí, naopak voda bez soli vás pálit bude.

  3. Lucka píše:

    Adam: díky za tip, ale chtělo by to určitě dobrého homeopata či psychoterapeuta… Byla jsme u jedné homeopatky a ta mi akorát řekla, že mám určitě parazity ve střevech… Dala mi Joalis kapky Colidren, Lymfatex a Ořešák americký. Nic se nezměnilo. Kromě toho se mi její vyšetření trošku nepozdávalo. Její přístroj ukazoval nějaké hodnoty, někdy vyšší a to bylo zcela v pořádku, zato u něčeho jinýho to ukázalo zvýšenou hodnotu jen velmi nepatrně a hned zajásala, že to je ono… :-/ tak teda nevím… Si myslím, že měla diagnózu stanovenou hned na začátku… Chodí k ní známý a ten je naprosto spokojený, ale mě to tedy moc nenadchlo. Řekla mi akorát běžný věci, který jsou mi známi i bez ní. Pšeničká mouka, sůl, cukr, mléko -> bílé jedy… Nic nového pod sluncem. Na jaře jsem si i udělala detoxikační dietu, která trvala 4 týdny. Jedla jsem především strouhaná jablka se strouhanou mrkví, med, ořechy, brokolici, fazolové lusky, česnek, eidam, dušenou mrkev, cibule, červená řepa, celer, treska, asi 2x celozrnný rohlík, těstoviny, bílý jogurt. Také se nic nezměnilo. A s odporem jsem to nejedla, bylo to moc dobrý… Teď se cpu Schindeleho minerály, vychlastala jsem asi během 14 dnů láhev Aloe Vera od Dr. Popova, snažím se pojídat Mumio a semtam si kapnu nějakých bylinných kapek (čaga). Ale je to složitý, se tam uvádí např. 30 min před jídlem a to mám hroznej problém si vzpomenout… Jsem z Karlových Varů…

    • Adam Havlín píše:

      Podle popisu to vypadá na EAV přístroj. Poslední dobou se setkávám čím dál častěji s tím, že s ním pacienti mají nějakou zkušenost. Já to za homeopatii nepovažuji, i když ti, kdo takto vyšetřují, používají při léčbě mj. i homeopatika. Na můj vkus je to ale příliš mechanické vyšetření a předepsání, při kterém se pacient a jeho osobnost úplně vytrácí.
      Klasické vyšetření v Praze není problém. Obnáší to cca 1.5 hodinový pohovor, bez přístrojů, a 2-3 kontroly zhruba po měsíci. Na Karlovarsku bohužel nikoho neznám, koho bych mohl s klidným svědomím doporučit. Zkuste se kdyžtak podívat na stránky homeopatie.cz, tam je seznam homeopatů z celé ČR.

  4. Lucka píše:

    Ahojky! V člunku je zmíněno, že u někoho zůstává problém alergie v rovině vědomí. Takový člověk ve spánku nebo ve stavu hypnózy nebude mít alergickou reakci. je to naprosto přesně můj případ. Mám alregii, podle testů na psa (máme doma labradorku). Začnalo to jen kýcháním a smrkáním ráno po probuzení, pak se stav zhoršoval a začala jsme mít problém i večer před spaním a nakonec se z toho vyklubal celodenní nesnesitelný problém. Ale pouze přes den. Jak jsem usnula, tak to vždycky bylo a je úplně v pohodě. Žádný problém… Mohl by mi někdo poradit co s tím?????????

    • Adam Havlín píše:

      Dobrý den, já vám mohu doporučit homeopatickou léčbu na základě důkladného vyšetření, případně psychoterapii.

  5. klok píše:

    Zajímavý, že se to docela shoduje s tím, co jsem v „životě alergikově“ vypozoroval sám. Docela bych si něco přečetl, doporučíš knížky?
    Čínská medicína zase o alergiích mluví jako o „slabosti ochranné čchi“, což mi přijde taky jako adekvátní a některé fyzické symptomy včetně reakcí na teplo, světlo atd. mi vlastně víc seděj do paradigmatu pěti prvků.
    Jo a „džala néti“ je skvělá věc. Dělám a doporučuju. I při rýmě ze chřipky i při rýmě alergický. Vypadá to trochu divně, stejně jako další jógický očistný techniky, což některý lidi odradí, ale funguje dobře. Jogíni řikaj, že když dokážeme považovat za normální a zdravý čištění zubů, proč by totéž nemělo platit o nosní dutině nebo o střevech.

    • Adam Havlín píše:

      Symbolikou nemocí se zabývá Rüdiger Dahlke – viz např. Nemoc jako symbol, Nemoc jako řeč duše, Agrese jako šance. To je dobrá literatura pro laickou veřejnost.
      Homeopatie se s čínskou medicínou nevylučuje. V homeopatii se „ochranné čchi“ říká „vitální síla“ a úkolem homeopatického léku je tuto sílu posílit. To platí i v případě alergie.
      Džala néti je vhodná technika i mimo rýmu, třeba po práci nebo pobytu v prašném prostředí (jako je např. vysekávání elektriky do cihlových zdí :-). S čištěním střev by měl být začátečník opatrný. Nejprve je třeba zjistit, jestli místo pročištění nepotřebuje naopak posilnění nebo „doplnění“ střevní mikroflóry.

      • klok píše:

        dík za tipy na knížky.
        jasně, šankhaprákšalána, neboli průplach střev slanou vodou, je už celkem pokročilá a náročná očistná technika a když se dělá špatně, může asi i způsobit problémy. je asi dobré mít aspoň napoprvé nějaké odborné vedení – já jsem to kdysi začal dělat podle knih a přesným provedením některých cviků si nejsem doteď jistý. dělají se na to kursy. jinak s ní mám ale výborné zkušenosti a můžu jenom doporučit.