Chronické bolesti zad mohou být způsobeny jak vnějšími faktory, jako je úraz, dlouhodobě nesprávné sezení u počítače, ležení na nevhodné matraci, časté namáhání zad prací či sportem, nevhodná životospráva atd., tak i vnitřními, psychosomatickými faktory – člověk si může zatěžovat záda a páteř třeba tím, že na svá bedra „bere“ příliš mnoho problémů (bolesti v bedrech), že je příliš submisivní, podlézavý (shrbená záda) nebo naopak rigidní, neústupný, chybí mu pokora (ztuhlá záda, šíje), a v neposlední řadě může být příčinou oslabení vnitřního orgánu.
V akutních případech, kdy si člověk, který je jinak bez potíží, „hne“ se zády nebo „ofoukne“, stačí mnohdy k odstranění bolesti uvolňovací masážní techniky a akupresura. Pohmatem a vizuálně nejprve lokalizujeme ohnisko bolesti – zatuhlý sval, vybočený obratel, a poté buď vleže na břiše, nebo vsedě (např. v případě bolesti v šíjové části) uvolňujeme svalstvo v místě bolesti a okolí technikami klasické regenerační masáže. Následuje tzv. otevírání drah (meridiánů) pomocí akupresurních bodů na rukou. Na závěr jsou na 20 minut aplikovány akupunkturní jehličky do určitých míst v závislosti na konkrétních potížích a celou proceduru je možné zakončit Breussovou masáží.
U chronických problémů se zády je vhodné léčbu a regeneraci podpořit homeopaticky a nebo bylinnou léčbou. Homeopatická léčba i v tomto případě vychází z konkrétních potíží konkrétního pacienta. Lék se nevybírá na základě diagnózy, ale podle projevů potíží – lokalizace, povaha a intenzita bolesti, modality zhoršení a zlepšení, průvodní symptomy, nápadné, zvláštní a specifické příznaky, celkový stav pacienta atd.