Podzimní chřipky

Podzim, přesněji řečeno změna teplého suchého počasí na chladné a vlhké je dobou se zvýšeným výskytem chřipek a nachlazení. Je to tedy vděčná doba pro homeopaty, kteří mohou osvědčit své umění při řešení akutních problémů nebo podávat užitečné rady, jak se s těmito zdravotními problémy rychle, účinně a bezbolestně vypořádat.

V případě běžného nachlazení, chřipky či jakéhokoli horečnatého onemocnění se homeopatie zaměřuje nikoli na diagnózu onemocnění jako takovou, nýbrž na konkrétní projevy nemoci u konkrétního pacienta. Přijde-li tedy za homeopatem do ordinace šest pacientů s něčím, čemu budou říkat chřipka, může se stát, že odejdou s šesti různými léky. Ona chřipka (či nachlazení) se totiž u každého z nich může projevovat jinak.

Pacient, který si stěžuje na celkovou velkou únavu, vyčerpanost, že se skoro nemůže hýbat, bolesti hlavy v zátylku, nemá žízeň, horečku má mírnou, a ta se střídá se zimnicí, bude patrně potřebovat Gelsemium. Pokud bude unavený, nebude se chtít vůbec pohybovat, ale hlava ho bude bolet v přední části a bude mít velkou žízeň (na studené), bude trpět zácpou a bude podrážděný a citlivý na jakékoli vyrušení, bude jeho lékem Bryonia. Ztuhlý a zimomřivý pacient, kterému nedělá dobře přechod počasí z teplého na studené a jehož stav se naopak zlepší, když se rozhýbe, bude potřebovat Rhus toxicodendron. Pokud nachlazení doprovází nevolnost, průjem, neklid, velký strach o zdraví a velká žízeň, budeme zvažovat Arsenicum album. Jestliže pacienta bolí kosti, zvláště kolem očí, jestliže ho bolí hlava, jako by byla sevřená, horečka se objevuje v záchvatech a střídá se se zimnicí a pacient má obrovskou žízeň, pak by mu mohlo pomoci Eupatorium perfoliatum.

Toto jsou nejčastější homeopatické léky na stavy, které bývají označovány jako chřipka, na běžná nachlazení či na to, kdy se člověk necítí ve své kůži a je, jak se říká, nachcípaný, něco na něj leze. Je-li akutní onemocnění náhlé, tedy pokud se pacientův stav nezhoršuje pozvolna, ale naráz vypukne horečka, budeme mít na výběr léky jako např. Aconitum, Belladonna či Apis mellifica. Při bolestech v krku se navíc rozlišuje, zda je bolest spíše vpravo nebo vlevo, zda v krku bolí při polykání nebo naopak polykání tuhé stravy přináší úlevu, zda jsou mandle zbarvené a opuchlé, zda pomáhají teplé nápoje nebo studené atd. V úvahu potom vedle výše uvedených přicházejí ještě léky jako Phytolacca, Mercurius, Lycopodium, Lachesis, Hepar sulphur, Baptisia, Crotalus horridus, Lac caninum, Kali bichromicum, Sulphur aj.

Při podání správného homeopatického léku by se reakce měla dostavit okamžitě, nejdéle do hodiny. Můžeme tedy podat např. tři dávky po 20 minutách, a pokud ani po třetí dávce nenastane znatelné zlepšení (zejména v energii a náladě pacienta), zkusíme další lék. V těchto akutních případech se obvykle podávají léky v nízkých potencích. Nicméně výběr léku, potenci a způsob dávkování je i zde lépe alespoň telefonicky konzultovat s homeopatem. I když lék účinkuje, je dobré naslouchat vlastnímu tělu, které většinou říká, že je unavené a potřebuje teplo a klid. Homeopatikum není kouzelný proutek, jehož mávnutím nemoc zmizí, homeopatikum vás podpoří a posílí k tomu, aby se vaše tělo dokázalo uzdravit samo.

V případech, kdy jsou symptomy nevýrazné a teplota chybí, může být takováto akutní léčba neúčinná. Někteří lidé říkají: „Já na horečky nikdy netrpěl(a). I když mě bolí v krku, tak nemívám víc jak 37,5.“ A myslí si, že to svědčí o jejich dobrém zdraví. Opak je pravdou. Zvýšená teplota a horečka je zdravá reakce napadeného organismu, který se snaží nežádoucí nákazu „spálit“. Pakliže tělo nedokáže v případě akutního onemocnění vyvolat horečku, ukazuje to na výrazně oslabenou imunitu, což může být i důsledek opakovaného a častého potlačování horečnatých onemocnění alopatickými léky v minulosti (nejčastěji v dětství). Takto oslabené tělo se již nedokáže s chřipkou (nachlazením) samo vypořádat a bude náchylné na sebemenší nákazu, nastuzení, prochladnutí. Akutní léčba patrně nebude zabírat a bude nezbytné komplexní vyšetření a nasazení takzvané konstituční léčby.

Jinak platí, že ve zdravém organismu neléčená chřipka trvá týden a léčená sedm dní.

 Adam Havlín

Použité prameny

Pudil P., Homeopatická první pomoc, Alternativa, Praha, 2003.
Ullman D., Cummings S., Homeopatický domácí lékař, Alternativa, Praha, 2010.
Shepherd D., Zázrak minimálnej dávky, Modrý Peter, Levoča, 1998.

Rubrika: Chřipka, O homeopatii.

Reakce na Podzimní chřipky

  1. Patricie píše:

    Dobrý den, chtěla bych teď na to období zimy zkusit Rhus toxicodendron a v lékárně mi nabídli 9 CH nebo 12 CH. Co z toho je na chřipku nejlepší?

    • Adam Havlín píše:

      V prvé řadě bude výběr léku záviset na tom, jak se bude projevovat chřipka, která propukne. „Dopředu“ nic brát nemá smysl, dopředu vhodný lék vybrat nelze. Jakmile máte vybraný lék, pak už na potenci zas až tolik nezáleží, navíc u akutního onemocnění, kdy je někdy třeba vyzkoušet tři čtyři léky, jste odkázána na to, co dostanete v lékárně, pokud nemáte sama doma zásobu 10-20 nejběžnějších léků.

  2. Martina Sacharova píše:

    Takže ty naše jedno-dvoudenní 40 ky jsou vlastně super vypalovačka 🙂

    • Adam Havlín píše:

      Pokud při nich nedochází ke ztrátě vědomí a neopakují se příliš často za sebou, tak ano. 🙂